Jakie korzyści można osiągnąć z umowy założycieli
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Osoby planujące wspólne prowadzenie biznesu, coraz częściej decydują się na zawarcie founders' agreement, nazywanej także umową założycieli. Jaki charakter ma taka umowa? Co można w niej uregulować? Jakie plusy ma jej zawarcie?
Na zawarcie umowy założycieli najczęściej decydują się przyszli wspólnicy spółek handlowych. W praktyce obrotu nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy pojawia się pomysł na wspólne przedsięwzięcie, ale brak skonkretyzowanych ram jego prowadzenia.
Dobry punkt startu
W takiej sytuacji umowa założycieli może się okazać dobrym punktem wyjścia do określenia zasad prowadzenia biznesu zanim wspólnicy wybiorą odpowiadającą im formę prawną. Taka umowa może stanowić podstawę sporządzenia umowy spółki. W sytuacji natomiast, gdy wspólnicy rozpoczynają pracę nad założeniem wspólnego biznesu od sporządzenia umowy spółki, founders' agreement może stanowić uzupełnienie tej umowy.
Founders' agreement jest umową nienazwaną, nieuregulowaną wprost w przepisach co do jej treści. Zawarcie takiej umowy jest dopuszczalne zgodnie z obowiązująca w naszym porządku prawnym zasadą swobody umów. Należy jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie, przy sporządzaniu tej umowy. Jej postanowienia dla swej ważności a także wywołania pożądanego skutku, nie mogą naruszać natury stosunku prawnego spółki, powszechnie obowiązujących przepisów prawa ani zasad współżycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta